Chcesz otrzymać kod rabatowy na 150, 300 lub 500 zł? Sprawdź jak to zrobić!

sprawdź zamknij +

Jak dobrać drabinę o odpowiedniej wysokości?

Wybierając drabinę kieruj się przede wszystkim jej wysokością roboczą.

Drabiny magazynowe przeznaczone są głównie do obsługi, czyli podejmowania i odkładania ładunków na regały półkowe oraz paletowe na maksymalnej wysokości około  5 metrów. Składowane przedmioty powinny być lekkie aby ich przemieszczanie było sprawne, wygodne i bezpieczne. Drabiny magazynowe nie są jednak ograniczone tylko do pracy przy regałach - doskonale sprawdzą się także przy wszelkich pracach utrzymaniowych czy remontowych, przy których standardowy zasięg ramion człowieka jest niewystarczający.

Kupując drabinę magazynową należy zadać sobie więc podstawowe pytanie - jaki parametr określa tą wysokość, która sprawi, że wybrana drabina sprawdzi sie w mojej firmie? Czy będzie to wysokość do podestu? Wysokość całkowita? A może wysokość robocza? Poniższe informacje na pewno ułatwią odnalezienie się w ofercie i dobór odpowiedniego sprzętu.

Wysokość całkowita drabiny to jej faktyczna długość. Ma znaczenie w kwestii transportu i przechowywania.

  • Dla drabin z podestem – to wysokość konstrukcji razem z barierkami
  • Dla drabin innych niż drabiny z podestem – to najdłuższy wymiar drabiny po rozłożeniu lub złożeniu (w zależności od rodzaju drabiny)

Wysokość robocza drabiny to maksymalny zasięg pracy ramion przeciętnego człowieka stojącego na maksymalnej bezpiecznej wysokości drabiny. Ma ona duże znaczenie ze względu na rodzaj zaplanowanych przy użyciu konkretnej drabiny prac. Pozwala dobrać drabinę do pracy na określonej wysokości. Należy pamiętać, że maksymalny zasięg pracy ramion nie równa się maksymalnemu zasięgowi w ogóle. Zasięg ramion pozwalający pracować zgodnie z ergonomią i wszelkimi normami zawiera się w strefie na wysokości tułowia dorosłego człowieka, jak widać na rysunku. 

Jak łatwo zauwazyć, podczas dobierania drabiny powinniśmy głównie zwracać uwagę na wysokość jej podestu uwzględniając dodatkowo około 0.8-1.5 metra aby określić jej wysokość roboczą.

Posługując się powyższymi informacjami przedstawimy dodatkowy przykład, który umożliwi Państwu wyobrażenie sobie problemu i w pełni pozwoli poznać proces doboru wysokości drabiny magazynowej. 

Zakładając, że składujemy towar na wysokości 3 metrów nie możemy dobrać drabiny, opierając się jedynie na parametrze jej wysokości całkowitej, ponieważ w zależności od jej budowy, pozycja podejmowania towaru może nie być ergonomiczna i komfortowa dla pracownika. Nie możemy też dobrać drabiny o wysokości 3 metrów do podestu roboczego z wiadomych względów - podejmowany towar będzie znajdował się na wysokości stóp pracownika. Prawidłową metodą będzie dobór drabiny, której wysokość do podestu roboczego mieści się w granicach 1.5 - 2.2 metra, co jest różnicą między poziomem składowania a podanym wcześniej parametrem dotyczącym zasięgu pracy ramion człowieka. Uwzględniając powyższe i analizując naszą ofertę pod tym kątem, do pobierania towaru z podanej w przykładzie wysokości 3 metrów najlepiej sprawdzą się drabiny magazynowe stalowe 6 i 7 stopniowe

Biorąc pod uwagę powyższe informacje możecie Państwo z łatwością przystąpić do wyboru drabiny z naszej szerokiej oferty. 

 

do góry