Chcesz otrzymać kod rabatowy na 150, 300 lub 500 zł? Sprawdź jak to zrobić!

sprawdź zamknij +

Podnośnik kolejowy – sprzęt do zadań specjalnych

Optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej to jedno z podstawowych zadań, przed którym stoją deweloperzy specjalizujący się w budowie nieruchomości przemysłowych oraz projektanci odpowiadający za wyposażenie magazynów. Najlepiej jest, gdy o pełnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej pomyślimy już w fazie projektowej. To pozwoli zaprojektować magazyn idealny, dostosowany do potrzeb i wymagań najemcy czy producenta. Idealne wykorzystanie powierzchni magazynowej to nie tylko zredukowanie do minimum wydatków na budowę, ale także optymalizacja kosztów bieżącej eksploatacji. Niemniej jednak, większość hal magazynowych budowana jest bez konkretnego celu. To deweloperzy na podstawie doświadczenia i informacji płynących z rynku o zapotrzebowaniu na konkretny rodzaj powierzchni magazynowej podejmują decyzje o budowie nieruchomości przemysłowych. Tylko niewielka część magazynów budowana jest na specjalne zamówienie hurtowni, spedytorów czy producentów. Oczywiście firmy, które poszukują powierzchni magazynowych, rozglądają się za obiektami, parametrami zbliżonymi do ich idealnego modelu magazynu. Jeśli nie uda się takiego idealnego budynku znaleźć, można przy pomocy specjalnego wyposażenia zaadaptować istniejącą halę, tak, aby w pełni wykorzystać jej powierzchnię.

Na rynku nie brak kompleksowych rozwiązań, które pozwalają w sposób ekonomiczny i bezpieczny składować dużą liczbę towarów o różnej wadze i wielkości na określonej powierzchni. Firmy, które poszukują rozwiązań idealnych, dostosowanych do własnych preferencji, mogą we własnym zakresie same wybrać najbardziej potrzebne urządzenia do magazynu. Podnośniki to grupa urządzeń, które odgrywają w nowoczesnym magazynie rolę pierwszoplanową. I nie chodzi tutaj tylko o klasyczne podnośniki kolejowe, które od dawien dawna są stosowane do przemieszczania i przesuwania przedmiotów o dużej wadze. Poza podnośnikami kolejowymi w magazynach stosowane są także podnośniki hydrauliczne. Idealnie się sprawdzają przy podnoszeniu różnych konstrukcji maszyn i urządzeń w trakcie prac remontowych. Większość podnośników hydraulicznych to urządzenia na wskroś uniwersalne. Przystosowane są do pracy w układzie pionowym i poziomym. Nieodłącznym elementem wyposażenia nowoczesnych magazynów, poza podnośnikami kolejowymi, są podnośniki stanowiskowe. Istotą działania tych podnośników jest wykorzystanie siłownika hydraulicznego. Podnośniki stanowiskowe charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa i doskonale nadają się do podnoszenia lekkich towarów na niewielką wysokość. Pracują najczęściej w liniach technologicznych.

Obok podnośników kolejowych, istotne miejsce w nowoczesnych magazynach zajmują także podnośniki przeładunkowe, które stosowane są do niwelowania różnic poziomów. Cechują się one wieloma sposobami zastosowań. Podczas prac przeładunkowych mogą zastępować nawet wózki widłowe. Podnośniki przeładunkowe wykorzystywane są do podnoszenia ciężkich towarów.

Podnośniki kolejowe to proste, aczkolwiek bardzo pomocne urządzenia.

Dobierając perfekcyjnie wyposażenie magazynu, jesteśmy w stanie w sposób optymalny wykorzystać powierzchnię magazynową. Trzeba jedynie pamiętać, aby wszystkie elementy wyposażenia magazynu ze sobą ściśle współgrały. Wszelkiego rodzaju podnośniki, takie jak podnośniki kolejowe, muszą być dostosowane zarówno do rodzaju magazynowanych przedmiotów, jak i zastosowanych regałów.Oferta podnośników kolejowych jest bardzo szeroka. Na rynku mamy zarówno małe podnośniki o udźwigu do 2500 kg (dźwignik zębatkowy), jak i duże o udźwigu do 10 000 kilogramów. Podnośniki kolejowe stosowane są do podnoszenia lub przesuwania przedmiotów. Nie tylko w procesie magazynowania. To bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenia, które są nieodłącznym uzupełnieniem całej linii transportowej w nowoczesnym magazynie.

do góry