Chcesz otrzymać kod rabatowy na 150, 300 lub 500 zł? Sprawdź jak to zrobić!

sprawdź zamknij +

Jak wybrać odpowiednią owijarkę do palet.

Problem odpowiedniego pakowania palet występuje w praktycznie każdym większym przedsiębiorstwie produkcyjnym lub w firmie logistycznej. Obecnie coraz częściej zadanie to wykonują specjalne owijarki, które nakładają folię na ułożone na niej towary. Czy warto w nie zainwestować i jakie urządzenia kupić? Odpowiadamy!

Kiedy warto zainwestować w owijarkę do palet?

Podstawową kwestią związaną z wyposażeniem firmy w owijarkę paletową, jest oczywiście opłacalność tego kroku. Nie da się bowiem ukryć, że koszt maszyn tego typu wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z pewnością więc przed podjęciem decyzji warto dokonać dokładnej analizy możliwości i potrzeb przedsiębiorstwa. W ciemno można też stwierdzić, że jeśli ilość wysyłanych palet nie przekracza kilku tygodniowo, to czas zwrotu takiej inwestycji będzie bardzo długi. Jednak przy większych ilościach sytuacja diametralnie się zmienia. Wynika to z kilku ważnych zalet, które posiadają owijarki paletowe stretch.

  • Szybkość – ich użycie zdecydowanie przyspiesza przygotowanie towarów do transportu.

  • Dokładność – przesyłki owinięte maszynowo są dużo stabilniejsze i zawsze zapakowane tak, jak powinny.

  • Powtarzalność – skorzystanie z nich gwarantuje, że wszystkie palety będą dokładnie tak samo zapakowane.

  • Oszczędność – nowoczesne urządzenia, dzięki systemom napinania folii, potrafią zdecydowanie zmniejszyć jej zużycie.

Wszystkie te elementy sprawiają, że zakup maszyny do owijania zdecydowanie poprawi wydajność firmy. W tym miejscu warto też dodać, że w wielu przypadkach inwestycja tego typu może zdecydowanie obniżyć też koszty. W końcu urządzenie to potrzebuje tylko jednej osoby do obsługi, a ręczne przygotowanie wysyłek wiąże się z koniecznością zatrudnienia kilku ludzi, których praca i tak będzie mniej wydajna. Można więc stwierdzić, że w przypadku dużych podmiotów dobra owijarka jest wręcz niezbędna!

Owijarka palet – które parametry są najważniejsze?

Oczywiście samo stwierdzenie konieczności zakupu urządzenia owijającego palety to dopiero pierwszy krok w stronę dobrej inwestycji. Drugim jest wybór takiego rozwiązania, które najlepiej będzie odpowiadało potrzebom danej firmy. Koniecznie trzeba więc zwrócić uwagę na parametry danej maszyny. Jednym z ważniejszych jest nośność i wielkość stołu obrotowego. Musi być on dopasowany do rozmiarów i masy przygotowanych w firmie palet. W niektórych przypadkach warto też rozważyć podstawę w kształcie litery E, która ułatwi podjazd wózka widłowego. Przydatną opcją może być też specjalny górny docisk, który sprawdza się w przypadku towarów niestabilnych. Kluczowym elementem każdego urządzenia owijającego jest jednak głowica rozciągająca folię – która ma największy wpływ na sposób pakowania. Obecnie na rynku najpopularniejsze są następujące systemy:

  • Głowica z ręcznym hamulcem folii – proste i łatwe w obsłudze rozwiązanie o sterowaniu ręcznym, które jednak nie daje większych oszczędności materiału i zapewnia umiarkowaną jakość owinięcia.

  • Głowica z hamulcem elektromagnetycznym – w jej przypadku siła naciągu jest regulowana przy użyciu sterowanego elektromagnesu. Urządzenie to ma jednak podobne wady jak modele z ręcznym hamulcem.

  • Głowica jednosilnikowa ze wstępnym naciągiem – bardziej skomplikowana opcja wyposażona w silnik elektryczny, umożliwiający rozciągniecie folii przed pakowaniem. Daje to duże oszczędności folii i zapewnia wysoką jakość owinięcia.

  • Głowica dwusilnikowa z naciągiem – to najbardziej zaawansowane urządzenie, które też pozwala na uzyskanie najlepszych efektów owijania towarów.

Owijarki do palet – czy cena ma znaczenie?

Kolejną ważną kwestią, jest cena samej maszyny. W końcu różnice w tym zakresie potrafią wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Praktyka pokazuje, że z pewnością najtańsze owijarki, używające folii stretch i pochodzące od mało znanych producentów, często okazują się niezbyt wydajne oraz awaryjne. A to z kolei zdecydowanie podnosi koszty użytkowania. Dlatego też warto wybierać modele nieco droższe, których jakość i niezawodność stoją na zdecydowanie wyższym poziomie. Co więcej, koszty serwisowania takich modeli są dużo niższe, a ich użytkowanie pozwala na zmniejszenie zużycia folii stretch nawet o 50%. Jeśli szukasz wysokiej klasy owijarek do palet, to znajdziesz je w naszym sklepie Tm24.pl!

 

do góry