Wózek ręczny podnośnikowy 500 PLN taniej - PR1000/2500 za 4199 PLN netto Kup teraz

sprawdź zamknij +

Zalety palet plastikowych

Wprowadzenie zestandaryzowanych palet miało olbrzymie znaczenie dla ułatwienia i przyspieszenia transportu wszelkich towarów. W ostatnich latach coraz powszechniej klasyczne drewniane platformy transportowe są jednak zastępowane przez rozwiązania z tworzywa sztucznego. Czy taka zmiana ma sens? A jeśli tak, to jakie są jej zalety? Odpowiadamy!

7 zalet palet plastikowych

Wbrew pozorom omawiane rozwiązanie wcale nie jest nowym wynalazkiem. Pojawiło się ono już pod koniec XX wieku, choć przyznać trzeba, że jego popularność rosła bardzo powoli. Dziś proces ten postępuje już nieco szybciej – a wynika to z szerszej wiedzy na temat niezaprzeczalnych zalet plastikowych palet. Poniżej przedstawiamy siedem najważniejszych z nich.

  1. Higiena – można ich używać do transportu produktów wymagających wysokich standardów sanitarnych bez specjalnych przygotowań. Dodatkowo ich czyszczenie jest dużo prostsze i skuteczniejsze.

  2. Ekologia – powstają one w 100% z recyclingu i same w przypadku uszkodzenia mogą zostać w całości wykorzystane ponownie.

  3. Odporność – rozwiązania z plastiku są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, wilgoci, a także wielu środków niebezpiecznych. Do tego są wytrzymalsze i dużo wolniej ulegają zużyciu.

  4. Lekkość – kolejną zaletą modeli z plastiku jest ich niska waga, która zmniejsza masę całego transportu. Jest to szczególnie ważne w przypadku transportu lotniczego.

  5. Bezpieczeństwo – w ich przypadku nie ma też problemu wystających gwoździ czy drzazg, które mogą zranić pracujące przy nich osoby.

  6. Modułowość – dzięki możliwości łączenia, platformy transportowe z tworzywa można ustawiać bezpośrednio przy sobie, co ogranicza zajmowaną ilość miejsca, a tym samym też koszty transportu.

  7. Użyteczność – wózki widłowe mogą podjeżdżać do tego typu podstaw do przewożenia towarów każdej strony, co ułatwia załadunek i manewrowanie.

Jakie wady mają palety z plastiku?

Jak łatwo zauważyć, omawiane rozwiązanie ma naprawdę sporo zalet, które wpływają na coraz większe zainteresowanie ze strony firm logistycznych. Jednak także i one mają swoje słabsze strony – choć bardzo nieliczne. Dla wielu podmiotów najważniejsza może być ich wyższa cena, względem klasycznych Euro Palet. Jednak z drugiej strony, dzięki większej wytrzymałości i braku dodatkowych kosztów przygotowania do transportu, są tańsze w eksploatacji. Drugim problemem, jaki zgłaszają użytkownicy, jest brak możliwości naprawy uszkodzeń, co jest możliwe w przypadku klasycznych drewnianych podstaw. Kłopotliwe może być też zamówienie modeli z tworzywa o niestandardowych wymiarach. Na tym jednak kończą się wady opisywanego sposobu transportu towarów.

Euro palety drewniane czy plastikowe – czym kierować się podczas wyboru?

Czy więc opłaca się zainwestować w palety z plastiku? W wielu sytuacjach jak najbardziej tak! Szczególnie polecane są one w przypadku częstego transportu produktów wymagających wyższych standardów fitosanitarnych – takich jak np. żywność czy leki. Jednak także w przypadku innych towarów, warto rozważyć to rozwiązanie i sprawdzić, czy długofalowo nie okażą się one lepszą opcją od tych wykonanych z drewna. Nasz specjalistyczny sklep z artykułami transportowymi Tm24.pl chętnie pomoże w ich zakupie!

do góry